Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı


Gelecekte, öğrenmenin daha fazla kişiselleştirilmiş, işbirliğine dayalı, informal, yeterlilik-bazlı, esnek ve dinamik (sanal) ortamları destekler olması ve araçlar aracılığı ile okul dışında da öğrenmenin desteklenmesi beklenmektedir. Peki bunlar için neler, nasıl yapılmalıdır? Bu soru şu an için net olarak cevaplanabilmiş değildir.  

Ülkelerin karar vericileri, öğretmenler, öğrenciler ve teknoloji sağlayıcıları 21. Yüzyıl becerilerini gerçekleştirmek için öğrenme ve öğretmede bütüncül bir yaklaşıma ihtiyaç duymaktadır. Bu yaklaşımın farklı öğrenme stillerini desteklemesi, teknolojinin kolaylaştırıcı rolünü olabildiğince etkin şekilde kullanması beklenmektedir. Ayrıca değişen okul ortamlarının mobilyadan tasarıma esnek bir öğrenme ortamı deneyimi sunması beklenmektedir. Tüm bunların gerçekleşebilmesi için öğretmenler, öğrenciler ve politika yapıcılar ile geleceğin öğrenme stratejileri üzerine tartışmayı teşvik eden bir alana ihtiyaç duyulmuştur. Bu alan geleceğin öğrenme yöntemlerini oluşturulabilmek için en son teknolojilerin, farklı öğrenme sitilleri ile deneyimlendiği esnek bir öğrenme ortamıdır.

Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı, Brüksel’deki Avrupa Okul ağı tarafından desteklenen çalışma alanını temel alan bir dizi çalışma gerçekleştirmektedir. FCL, Geleneksel bir sınıf içinde teknolojinin aktif olarak nasıl dahil edilebileceğini ve öğrencilerin öğrenme etkinliklerine aktif olarak nasıl katılabileceklerinin örneklendirildiği interaktif bir sınıf olarak tasarlanmıştır. Geniş bir yeniden yapılandırılabilen açık bir alan, altı öğrenme ‘alanına’ bölünmüştür. Bu alanlarda BİT şirketleri tarafından sağlanan en son teknolojiler bulunmaktadır. FCL Avrupa’daki 30’dan fazla ülkenin Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.
FCL Türkiye’nin de daha önce dahil olduğu bir çok Avrupa birliği projesinin yaygınlaştırma aşamasını oluşturmaktadır. FCL, Avrupa okul ağı tarafından daha önce tamamlanmış olan iTEC, CPDLab, Living Schools Lab ve Creative Classroom Lab projelerinin çıktılarını revize ederek geliştirmektedir. Halen devam etmekte olan eTwinning, eSafety, Scientix ve School Education Gateway projelerini ise bir şemsiye altında toplamaktadır.  

Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı - Future Classroom Lab

 Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı (FCL -Future Classroom Lab) tüm ekipmanları ile eğitim ve öğretimin yeniden düzenlenmesi amacıyla Brüksel’de oluşturulan bir alandır.  Avrupa Okul Ağı tarafından desteklenen FCL Avrupa’daki birçok Eğitim Bakanlığı tarafından desteklenmektedir. Ayrıca birçok teknoloji geliştiricisi projeye destek vermektedir. Daha fazla bilgi için lütfen web sitesini ziyaret edin http://fcl.eun veya iletişime geçin fcl@eun.org

HELIX_NO_MODULE_OFFCANVAS